niedziela, 13 maja 2012

CZY WIESZ, ŻE ISTNIEJE TAKŻE DOBRY STRES?


Coraz częściej mówi się o tzw. dobrym stresie, czyli takim, który pozytywnie wpływa na nasze życie. Jest to swego rodzaju presja, która mobilizuje nas do wzmożonego działania. Odczuwasz go? Wiesz, że istnieje?

Skąd się bierze dobry stres?

Wyjaśnienie tego zjawiska znaleźć można w analizie procesów neurochemicznych, które zachodzą w organizmie. Kiedy mierzymy się z wyzwaniem mając w sobie silne postanowienie sprostania mu, nasz mózg dostaje sporą dawkę różnych związków chemicznych wydzielanych przez nadnercza, jednak w optymalnej proporcji i składzie jakościowym (jest to głownie adrenalina, bez dużej ilości hormonu kortyzolu, który tak naprawdę jest głównym czynnikiem negatywnych skutków stresu). Sprawia to, że nasz mózg nie tylko skupia się na stojącym przed nim zadaniu, ale nawet odczuwa z tego powodu fascynację i przygotowuje się do dłuższego wysiłku. Silna motywacja jest w sensie dosłownym „przypływem adrenaliny.”

Energetyczny koktajl

Ten rodzaj pobudzenia jest korzystnym stanem pomiędzy znudzeniem, czy wręcz apatią, kiedy to organizm jest pozbawiony bodźców powodujących wydzielanie adrenaliny, a stanem paraliżującego nas stresu, niepokoju, lęku, kiedy to organizm zalewany jest całym koktajlem składników substancji stresowych, w tym adrenaliny, kortyzolu, czy też substancji przeciwbólowych.

Testowane i sprawdzone

Dane te zostały oczywiście potwierdzone doświadczalnie wykorzystując wyzwanie umysłowe, gdzie ochotnicy musieli rozwiązywać zadania arytmetyczne w coraz krótszym czasie. Ci, którzy zadanie przeszli pozytywnie dostawali nagrodę pieniężną, ale Ci którzy nie przeszli pozytywnie musieli za karę zapłacić wysoką sumę pieniędzy.

Ci, którzy mieli największą nadzieję na wygraną, najlepiej potrafili utrzymać stan pozytywnej mobilizacji, nie pozwalając na podniesienie pobudzenia do stanu pogotowia czy alarmu, kiedy to otrzymujemy potężny zastrzyk kortyzolu. Jednak Ci, których do działania zmuszał strach przed porażką, ulegali zalewowi tego hormonu.
Ponadto Ci pierwsi, potrafili lepiej wykorzystać swoje zdolności intelektualne, lepiej skupić swoją uwagę na wyzwaniu, przed którym stanęli. Rytm pracy ich serc wskazywał, że podczas testu nie odczuwali większego niepokoju, byli żwawi, spokojni i pracowali wydajnie. Miało to fantastyczny wpływ na ich wyniki – mieli dwukrotnie lepsze wyniki niż reszta.

Koncentracja na nagrodzie

Wynika z tego wniosek, że nasze nastawienie do pokonywania trudnych zadań ma kluczowy wpływ na sposób funkcjonowania naszego organizmu – skupienie naszych myśli na wygranej, założenie pozytywnego przejścia danych trudności, powoduje uruchomienie w mózgu innych obszarów. Dają one sygnał do całego ciała o podwyższeniu gotowości do działania (zwiększa się wydzielanie adrenaliny), jednak poziom tego pobudzenia pozostaje „w normie” – stwierdzenie - doskonale poradzę sobie z tym zadaniem - jest fizjologicznie pozytywne.

Po drugiej stronie lustra

Jeśli natomiast przystępujemy do zadania mając w sobie lęk przed porażką (Czy ja w ogóle jestem w stanie to zrobić?), albo gdy tym lękiem jesteśmy napędzani, aktywacji ulegają „pradawne” obszary mózgu (odpowiedzialne za reakcje przetrwania) i w tym momencie uruchamiana jest cała lawina negatywnych reakcji organizmu – oprócz podwyższenia poziomu adrenaliny, wydzielany jest także kortyzol, który powoduje dużo większe spustoszenie w organizmie.

A więc jednym ze sposobów radzenia sobie ze stresem jest wyrobienie w sobie odpowiedniego nastawienia do trudności jakie nas spotykają w życiu, pielęgnowanie wiary w swoje możliwości i podchodzenie do wyzwań z ciekawością i fascynacją dziecka „Ciekawe cóż nowego i korzystnego przyniesie mi to doświadczenie?!”.

Stres potrafi być dobry...

Stres jest dobry, gdy Ty panujesz nad nim, a zły gdy on panuje nad Tobą.” To w zasadzie proste, prawda?:-)
Prowadzę wkrótce zajęcia „POTĘGA EMOCJONALNA - czyli sztuka przejmowania kontroli nad emocjami i stresem.”. Jestem ciekawa, jak uczestnicy warsztatów postrzegają rolę dobrego stresu w swoim życiu i ile osób w ogóle go dostrzega:-).
Zatem: (być może) CDN...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

„Masz tylko jedno życie. Znajdź czas, by być szczęśliwy