Choreografia codzienności
Od tego momentu zaczęłam dostrzegać w tańcu, którego uczę, bardzo dużo korzyści zdrowotnych. A do tego myślę, że jest jego mała przewaga. Kroki tanga są bardzo zbliżone do naszego naturalnego, codziennego ruchu. W końcu stworzone zostało ono przez ludzi, którzy mieli ochotę wyrazić swoje najskrytsze emocje, a nie przez wykwalifikowanych choreografów i tancerzy. Jest ono dynamiczne, tak jak nasze życie, gdzie ciągle jesteśmy w ruchu, dzięki temu ta korzystna zdrowotnie postawa zaczyna towarzyszyć nam na co dzień, a nie tylko w pozycjach statycznej.
Lekkość tango
Kiedy na swoich zajęciach, zwłaszcza Tango solo, odwołuję się do budowy naszego ciała i naszych naturalnych połączeń szkieletowych, i wskazuję kierunek jak je respektować, wiele Pań zaczyna doświadczać lekkości ruchów, elastyczności, większej stabilności i lepszej równowagi. Nasze ciała uczą się jak lekko płynąć przez życie, co nie pozostaje niezauważone przez nasze otoczenie.
Tango-terapia?
Wyprostowana, pewna siebie postawa to jedno, ale niesie ona wiele innych korzyści dla naszego ciała – zmniejsza się obciążenie naszych stawów, mięśnie pracują lżej, bez zbędnych napięć, nasze narządy wewnętrzne mają przestrzeń do swobodnej pracy (jeśli chcesz się o tym przekonać już w tej chwili to zgarb się najbardziej jak potrafisz i zobacz jak Ci się oddycha, a następnie wyprostuj i zobacz czy oddech stał się pełniejszy?), zmniejsza się ucisk mięśni przykręgosłupowych na odchodzące od kręgosłupa nerwy i naczynia krwionośna, a co za tym idzie Twoje ciało zaopatrywane jest w tlen i substancje odżywcze i masz po prostu więcej energii.
A to wszystko to na razie tylko aspekty fizyczne tanga. Któż nie zna jednak powiedzenia „W zdrowym ciele zdrowy duch.” Zgodnie z teorią systemu body-mind, im bardziej, w sposób świadomy, wzmacniamy nasze ciała, tym silniejsze stają się także nasze umysły.
Medytacja przy muzyce
Tango to także forma medytacji przy muzyce (wspomaga nas w tym rytmiczna, czasami wręcz transowa muzyka), bycie „tu i teraz”, akceptacja siebie i swoich niedoskonałości. Tańczenie tanga to także rozwinięcie cierpliwości w procesie uczenia się (bo nawet dzieci nie potrafią nauczyć się chodzić po jednej godzinie próbowania, a wielu z nas dorosłych rezygnuje po pierwszych zajęciach twierdząc, że to za trudne dla niego). Tak więc idealne do nauczenia się śmiania się z siebie samej:).
„Umysł jest jak wiatr, a ciało jak piasek. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wieje wiatr, zaobserwuj piasek.” Bonnie Cohen
Jak Ci się widzi taka forma aktywności ruchowej i jednocześnie rozwoju osobistego?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz